O nas

ZESPÓŁ MUZYKI DAWNEJ
SZELINDEK

 

Zespół muzyki dawnej Szelindek został założony w 2010 roku z myślą, aby grać i odtwarzać historyczną muzykę z obszaru Europy i Azji  przy wykorzystaniu autentycznych instrumentów muzycznych. Zespół pochodzi ze stolicy Węgier z Budapesztu, jednak jego członkowie to zarówno Węgrzy jak i Polacy.

Muzyka Szelindeka nawiązuje do historycznych oraz folkowych brzmień od zachodniej Europy przez Polskę, Węgry, Bałkany, Turcję. Artyści sięgają i czerpią z dawnej muzyki świata, tworząc i aranżując własne muzyczne kompozycje. Odtwarzają oryginalne dźwięki na takich instrumentach jak: dudy,  lira korbowa, rauschpfeife, lutnia,  zurna, ney, skrzypce, koboz, bębny, tamburyn, top-sur, buzuki, darbuka, davul, harmonium, drumla i inne.

W ciągu ostatnich lat Szelindek zagrał setki koncertów i wziął udział w dziesiątkach festiwali, zarówno na Węgrzech, jak i za granicą. Uczestniczy głównie w festiwalach historycznych, folkowych, festiwalach poświęconych muzyce z różnych regionów świata (Turcja, Egipt, Bałkany). Zespół, był także laureatem wielu konkursów muzycznych w Europie. Członkowie zespołu to doświadczeni muzycy, nauczyciele, nauczyciele tańca, artyści, pracownicy naukowi. Wielokrotnie występowali w Polsce w takich miastach jak: Kraków, Wrocław, Rzeszów, Nowy Sącz, Zgorzelec, Nowy Wiśnicz, Ostromecko, Otwock, Lublin, Jarosław.

W ofercie zespołu, znajdują się nie tylko występy muzyczne, ale również działania mające na celu promocję historycznej muzyki i tańca poprzez zaangażowanie publiczności. W ofercie znajdują się prelekcje i wykłady oraz warsztaty tańca prowadzone przez wykwalifikowanych artystów i muzyków.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz